PTHF750R-894VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF750R-894VM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 750UH 3A 160 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTHFR-VM
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 750 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Current Rating (Amps) 3 A
Height - Seated (Max) 1.475" (37.46mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 600kHz
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz