PTHF75R-121H
API Delevan Inc.
Product No:
PTHF75R-121H
Description:
FIXED IND 75UH 3.9A 45 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTHFR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 75 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Size / Dimension 0.820" Dia (20.83mm)
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.9 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 3.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz