PTKM100R-50H
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM100R-50H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 3.14A 55 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTKMR
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.625" Dia (15.87mm)
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.14 A
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz