PTKM100R-59
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM100R-59
Description:
FIXED IND 100UH 4.9A 44 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.100" Dia x 0.475" W (27.94mm x 12.06mm)
DC Resistance (DCR) 44mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.9 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2MHz
Current - Saturation (Isat) 2.4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz