PTKM150R-121
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM150R-121
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTKMR
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.850" Dia x 0.400" W (21.59mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 95mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.68 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.5MHz
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz