PTKM150R-121VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM150R-121VM
Description:
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.800" L x 0.500" W (20.32mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 95mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.68 A
Height - Seated (Max) 0.975" (24.76mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.5MHz
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz