PTKM150R-50
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM150R-50
Description:
FIXED IND 150UH 2.33A 100MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.625" Dia x 0.300" W (15.87mm x 7.62mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.33 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2MHz
Current - Saturation (Isat) 400mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz