PTKM150R-50SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM150R-50SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 150UH 2.33A 100MOHM SM
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTKMR-SM
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.33 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 400mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz