PTKM150R-59VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM150R-59VM
Description:
FIXED IND 150UH 4.5A 52 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
DC Resistance (DCR) 52mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.5 A
Height - Seated (Max) 1.175" (29.84mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz