PTKM150R-894VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM150R-894VM
Description:
FIXED IND 150UH 6.5A 35 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.5 A
Height - Seated (Max) 1.400" (35.56mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz