PTKM25R-121
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM25R-121
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 25UH 6.34A 17 MOHM TH
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTKMR
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 25 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.820" Dia x 0.400" W (20.83mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.34 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz