PTKM25R-121H
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM25R-121H
Description:
FIXED IND 25UH 6.34A 17 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 25 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.820" Dia (20.83mm)
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.34 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz