PTKM25R-40SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM25R-40SM
Description:
FIXED IND 25UH 3.38A 40 MOHM SMD
Type Toroidal
Series PTKMR-SM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 25 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.570" L x 0.560" W (14.48mm x 14.22mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.38 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 20MHz
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz