PTKM25R-59H
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM25R-59H
Description:
FIXED IND 25UH 9.8A 11 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 25 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.100" Dia (27.94mm)
DC Resistance (DCR) 11mOhm Max
Current Rating (Amps) 9.8 A
Height - Seated (Max) 0.475" (12.06mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) 4.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz