PTKM330-50SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM330-50SM
Description:
FIXED IND 330UH 1.69A 190MOHM SM
Type Toroidal
Series PTKM-SM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 330 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.69 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 270mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz