PTKM500-59VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM500-59VM
Description:
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKM-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 500 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.210" L x 0.685" W (30.73mm x 17.40mm)
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.6 A
Height - Seated (Max) 1.250" (31.75mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 700kHz
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz