PTKM500-894
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM500-894
Description:
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 500 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.300" Dia x 0.650" W (33.02mm x 16.51mm)
DC Resistance (DCR) 131mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.4 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 800kHz
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz