PTKM500-894VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM500-894VM
Description:
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKM-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 500 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.450" L x 0.825" W (36.83mm x 20.95mm)
DC Resistance (DCR) 131mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.4 A
Height - Seated (Max) 1.475" (37.46mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 700kHz
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz