PTKM50R-30SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM50R-30SM
Description:
FIXED IND 50UH 1.81A 100MOHM SMD
Type Toroidal
Series PTKMR-SM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.81 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 10MHz
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz