PTKM50R-50SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM50R-50SM
Description:
FIXED IND 50UH 3.93A 40 MOHM SMD
Type Toroidal
Series PTKMR-SM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.93 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz