PTKM50R-50VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM50R-50VM
Description:
FIXED IND 50UH 3.93A 35 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.750" L x 0.400" W (19.05mm x 10.16mm)
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.93 A
Height - Seated (Max) 0.775" (19.68mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz