PTKM50R-894H
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM50R-894H
Description:
FIXED IND 50UH 9.9A 16 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKMR
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 50 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.300" Dia (33.02mm)
DC Resistance (DCR) 16mOhm Max
Current Rating (Amps) 9.9 A
Height - Seated (Max) 0.650" (16.51mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) 4.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz