PTKM75-121VM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM75-121VM
Description:
FIXED IND 75UH 3.9A 45 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKM-VM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 75 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.800" L x 0.500" W (20.32mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.9 A
Height - Seated (Max) 0.950" (24.13mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2.5MHz
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz