PTKM75-40SM
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM75-40SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 75UH 1.69A 140MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PTKM-SM
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 75 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.570" L x 0.560" W (14.48mm x 14.22mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.69 A
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 9MHz
Current - Saturation (Isat) 450mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz