PTKM75-50H
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM75-50H
Description:
FIXED IND 75UH 3.47A 45 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 75 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.625" Dia (15.87mm)
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.47 A
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 5MHz
Current - Saturation (Isat) 600mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz