PTKM75-59H
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM75-59H
Description:
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 75 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.100" Dia (27.94mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.9 A
Height - Seated (Max) 0.475" (12.06mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz