PTKM75-894
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM75-894
Description:
FIXED IND 75UH 8A 23 MOHM TH
Type Toroidal
Series PTKM
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 75 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 1.300" Dia x 0.650" W (33.02mm x 16.51mm)
DC Resistance (DCR) 23mOhm Max
Current Rating (Amps) 8 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz