PV75K4032T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PV75K4032T
Description:
MLV, 75V (Vrms), 10%, 4032, 1200
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 9J
Series PV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Number of Circuits 1
Base Product Number PV75
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 550 pF @ 1 kHz