PXC20SFAN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PXC20SFAN
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PXC20
Insulation Material Thermoplastic, Polyester
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.538" (13.67mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)