PZC15SAGN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PZC15SAGN
Description:
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.720" (18.29mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.050" (26.67mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)