PZC17SADN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PZC17SADN
Description:
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Style Board to Board or Cable
Series -
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number PZC17
Insulation Material Thermoplastic, Polyester
Number of Positions 17
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.420" (10.67mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.750" (19.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)