PZC17SFCN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PZC17SFCN
Description:
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.738" (18.75mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)