PZC23SBEN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PZC23SBEN
Description:
CONN HEADER R/A 23POS 2.54MM
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.140" (3.56mm)
Number of Positions 23
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.520" (13.21mm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)