Q20PFF50Q7
Banner Engineering Corporation
Product No:
Q20PFF50Q7
Series Q20
Package Bulk
Cable Length 5.906" (150.00mm)
Light Source Red (655nm)
Response Time 850µs
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance 1.969" (50mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M12
Ingress Protection NEMA 6, IP67
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 60°C