QM42VN6AF150
Banner Engineering Corporation
Product No:
QM42VN6AF150
Description:
QM42VN6AF150 NPN CABLE
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series QM42
Package Bulk
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Red (680nm)
Response Time 1ms
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance 5.906" (150mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Cable
Ingress Protection NEMA 6, IP67
Output Configuration NPN - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 55°C