QMJ212BB7472KGHT
Taiyo Yuden
Product No:
QMJ212BB7472KGHT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series M
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 4700 pF
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number QMJ212B
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C