QS18K6AF120Q5
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18K6AF120Q5
Description:
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD; RA
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series QS18
Package Bulk
Cable Length 5.906" (150.00mm)
Light Source Red (640nm)
Response Time 1.7ms, 1.1ms
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance 1.181" ~ 4.724" (30mm ~ 120mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M12
Ingress Protection IEC IP67; NEMA 6
Output Configuration NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -40°C ~ 60°C