QS18K6AF120Q7
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18K6AF120Q7
Description:
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD; RA
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series QS18
Package Bulk
Cable Length -
Light Source Red (640nm)
Response Time 1.7ms, 1.1ms
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance 1.181" ~ 4.724" (30mm ~ 120mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M8
Ingress Protection IEC IP67; NEMA 6
Output Configuration NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -40°C ~ 60°C