QS18VN6FF100Q8
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VN6FF100Q8
Description:
PHOTO SEN FIXED 100MM NPN
Series QS18
Package Box
Cable Length -
Light Source Red LED
Response Time 850µs
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type -
Sensing Distance 3.937" (100mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector
Ingress Protection NEMA 6P, IP67
Base Product Number QS18VN6
Output Configuration NPN - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 70°C