QS18VP6AF100
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6AF100
Description:
PHOTO SEN 1-100MM PNP
Series QS18
Package Box
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Red (660nm)
Response Time 700µs
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable
Sensing Distance 3.937" (100mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Cable
Ingress Protection NEMA 6P, IP67
Base Product Number QS18VP6
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 70°C