QS18VP6AF100Q1
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6AF100Q1
Description:
WORLD-BEAM QS18 SERIES: ADJUSTAB
Series QS18
Package Bulk
Cable Length 5.906" (150.00mm)
Light Source Red (660nm)
Response Time 700µs
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable
Sensing Distance 3.937" (100mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M8
Ingress Protection NEMA 6, IP67
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 70°C