QS18VP6AF350
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6AF350
Description:
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD BAC
Series QS18
Package Bulk
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Red (640nm)
Response Time 2.8ms
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable
Sensing Distance 1.181" ~ 13.780" (30mm ~ 350mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Cable
Ingress Protection IEC IP67; NEMA 6
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 55°C