QS18VP6AF40
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6AF40
Description:
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD BAC
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series S15L
Package Bulk
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Red (630nm)
Response Time 2.5ms
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance 1.575" (40mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Cable
Ingress Protection NEMA 6, IP67
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 55°C