QS18VP6AF40Q5
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6AF40Q5
Description:
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD BAC
Series QS18
Package Bulk
Cable Length -
Light Source Red (630nm)
Response Time 2.8ms
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type Adjustable
Sensing Distance 0.591" ~ 1.575" (15mm ~ 40mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M12
Ingress Protection IEC IP67; NEMA 6
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 55°C