QS18VP6AFF200
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6AFF200
Description:
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD FOR
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series QS18
Package Bulk
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Red (640nm)
Response Time 2.8ms
Product Status Active
Sensing Method Retroreflective
Adjustment Type Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance 7.874" (200mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Cable
Ingress Protection NEMA 6, IP67
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 55°C