QS18VP6FF100Q8-74211
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6FF100Q8-74211
Description:
QS18VP6FF100Q8-74211 FLUORESCENT
Series QS18
Package Bulk
Cable Length -
Light Source Red (630nm)
Response Time 850µs
Product Status Active
Sensing Method Fixed-Field
Adjustment Type -
Sensing Distance 3.937" (100mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M12
Ingress Protection NEMA 6, IP67
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 70°C