QS18VP6FF150Q8
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6FF150Q8
Description:
WORLD-BEAM Q18 SERIES: FIXED-FIE
Series QS18
Package Bulk
Cable Length -
Light Source Red (632nm)
Response Time 850µs
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type -
Sensing Distance 5.906" (150mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M12
Ingress Protection NEMA 6, IP67
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 70°C