QS18VP6FF50Q
Banner Engineering Corporation
Product No:
QS18VP6FF50Q
Description:
WORLD-BEAM QS18 SERIES: FIXED-FI
Series QS18
Package Bulk
Cable Length 5.906" (150.00mm)
Light Source Red LED
Response Time 850µs
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type -
Sensing Distance 1.969" (50mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M8
Ingress Protection NEMA 6, IP67
Output Configuration PNP
Operating Temperature -20°C ~ 70°C