Home / DC DC Converters / R-78AA1.8-0.5SMD-R
R-78AA1.8-0.5SMD-R
Recom Power
Product No:
R-78AA1.8-0.5SMD-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 900MW
User Guide
Mfr Recom Power
Type Linear Regulator Replacement
Series INNOLINE R-78AA-0.5
Package Tape & Reel (TR)
Features Remote On/Off, OTP, SCP
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 900 mW
Package / Case 10-SMD Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.2mm x 9.7mm x 8.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1.8V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R-78AA1.8
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Input (Min) 4.75V
Current - Output (Max) 500mA