R-78B5.0-1.5L
Recom Power
Product No:
R-78B5.0-1.5L
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 5V 7.5W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6454
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Recom Power
Type Linear Regulator Replacement
Series INNOLINE R-78B-1.5
Package Tube
Features OTP, SCP
Efficiency 94%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Power (Watts) 7.5 W
Package / Case 3-SIP Module
Product Status Active
Control Features -
Size / Dimension 0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R-78B5.0
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 6.5V
Current - Output (Max) 1.5A